Zbuduj FreeDOM
W XXI wieku nadal handluje się ludźmi! Po uwolnieniu, ofiary tego haniebnego procederu zmagają się z fizycznymi i psychicznymi efektami eksploatacji i zazwyczaj potrzebują specjalistycznej pomocy. Dodatkowo dla wielu z nich powrót do domu grozi powrotem do biedy, brakiem akceptacji społecznej lub nawet zemstą handlarzy.
FreeDOM
18 października (Europejski Dzień Przeciw Handlowi Ludźmi) ruszyła kampania #Zbuduj FreeDOM www.zbudujfreedom.pl.
Jej celem jest stworzenie schroniska dla ofiar handlu ludźmi w Kenii i zapewnienie bezpieczeństwa, pomocy medycznej, psychologicznej i prawnej, umożliwienie zdobycia kwalifikacji zawodowych, oraz pomoc w odzyskaniu poczucia wartości i godności.
Obecnie HAART Kenya przy wsparciu Fundacji Razem dla Afryki, stara się o wybudowanie ośrodka dla kobiet i dzieci, który umiejscowiony będzie w Nairobi.
Schronisko HAART będzie pomagać za darmo, Jego powstanie uzależnione jest wyłącznie od finansowego wsparciu darczyńców. Kampania #Zbuduj FreeDOM www.zbudujfreedom.pl w pierwszej fazie potrwa do końca roku 2015 r.
Potrzebę wybudowania ośrodka uwidoczniła sytuacja z początku roku, kiedy dzięki staraniom organizacji HAART możliwy był powrót do kraju 32 kobiet, zwerbowanych wcześniej pod pozorem pracy do Libii. - Zostały tam wykorzystane. Po ich sprowadzeniu z powrotem do kraju musieliśmy znaleźć im schronienie. Był 24 grudnia – większość instytucji zamknięta. Znaleźliśmy schronisko, ale potraktowali to jako formę biznesu. Kobiety umieszczono w blaszanym baraku, żywiono bardzo źle, a my płaciliśmy za te warunki jak za dobry hotel - mówi Malinowski.
Ofiary wymagają kompleksowej i zindywidualizowanej opieki. Z zasady każda ofiara po zgłoszeniu się i potwierdzeniu jej statusu wymaga testów medycznych, opieki psychologa, niekiedy pomocy prawnej. To często wymaga czasu, w trakcie którego osoba pokrzywodzna będzie pod fachową opieką w bezpiecznym miejscu.
Więcej o akcji:
#Zbuduj FreeDOM www.zbudujfreedom.pl
Fundacja Razem dla Afryki: www.razemdlaafryki.org
HAART Kenya: www.haartkenya.org
Proceder
Ofiary werbuje się poprzez fałszywe oferty pracy, a następnie wykorzystuje. W przypadku młodych kobiet to przede wszystkim wyzysk seksualny. Proceder dotyka też mężczyzn wykorzystywanych do ciężkich prac, oraz dzieci, na których zarabia się ze sprzedaży narządów. Osoby, którym udaje się uciec, są wyniszczone psychicznie i fizycznie.
Organizatorzy akcji
-
HAART Kenya
HAART Kenya to organizacja pozarządowa założona w 2010 roku przez prawników i misjonarzy w celu walki z procederem handlu ludźmi w krajach Afryki. Powstała z inicjatywy zamieszkałego w Kenii Polaka, Radosława Malinowskiego oraz irlandzkiej zakonnicy s.Mary O'Malley. Malinowski, konsultant ds. problemu, autor publikacji dot. spraw migracji, bezpieczeństwa i sytuacji społecznej w Afryce Wschodniej, z handlem ludźmi zetknął się wcześniej w Malawi i RPA.
Działania HAART to przede wszystkim bezpośrednia pomoc ofiarom oraz kampanie społeczne, szkolenie uświadamiające, eventy zwracające uwagę na skalę problemu. Do chwili obecnej organizacja uratowała prawie 300 osób, przeprowadziła setki zajęć uświadamiających docierając do ponad 20 000 mieszkańców slumsów i terenów wiejskich, zorganizowała serię spotkań dla instytucji państwowych oraz pozarządowych.
Działania HAART obejmują też wsparcie w zakresie pomocy medycznej, porad psychologicznych, transportu, szkoleń, opłacenia czesnego, doradztwa prawnego itd. HAART jest członkiem sieci COATNET i licznych programów partnerskich z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi, współpracuje z policją i organizacjami rządowymi, a także na zasadach formalnej umowy z komórkami „Justice and peace” archidiecezji Nairobi i diecezji Ngong.
-
Fundacja Razem dla Afryki
Fundacja Razem dla Afryki, została ustanowiona w lutym 2014 roku w Łodzi. Jest organizacją non-profit, działającą w obrębie wsparcia projektów rozwojowych, medycznych i edukacyjnych oraz z zakresu ochrony praw człowieka. Fundacja wsparła m.in. budowę szkoły oraz powstanie pierwszej przychodni w wiosce Uduophori na terenie wikariatu Bomadi w stanie Delta w Nigerii. Fundacja od początku promuje też działania organizacji HAART Kenya, mającej siedzibę w Nairobi, niosącej pomoc ofiarom handlu ludźmi na terenie Afryki Wschodniej.